اوریفیس کولر گازی چیست

در این بخش می خواهیم در مورد قطعه ای با شما صحبت کنیم که به گونه ای می توان جایگزین قطعه ای دیگر در سیکل تبرید کولر گازی گردد. این بخش از توضیحات مربوط به استفاده از آن برای تعمیرکاران به تجربه کاری پایین بوده که نحوه اندازه گیری و چگونگی استفاده از لوله مویی و یا کاپیلاری را در سیکل تبرید کولر گازی نمی دانند توضیح می دهیم.

لوله مویی چیست

به طور کلی می توان گفت عامل اصلی منبسط نمودن گاز داخل سیکل در این قسمت رخ می دهد. لوله مویی یا همان کاپیلاری تیوب برای دستگاه ها با سایز های مختلف متفاوت می باشد که این سایزه ها و انداره ها توسط شرکت سازنده مشخص می گردد و بر روی سیکل نصب می گردد. در صورت تغییر اشتباهی آن توسط تعمیرکار تمام سیکل شما بهم ریخته و کمپرسور شما دچار خرابی می گردد و می سوزد بنابراین تا جای ممکن لوله مویی اصلی کولر گازی را با تینر فوری ۲۰۰۰۰ و ازت شستشو داده و مجدد در محل خود نصب نمایید.

اوریفیس کولر گازی

علت استفاده از اوریفیس

برای تمامی تعمیرکاران این مشکل پیش آمده است که چگونه باید سایز لوله مویی کولر گازی را تنظیم نمایند. با توجه به سایزهای غیر استاندارد بازار ایران نسبت به سایر کشورها تنظیم نمودن لوله مویی کار بسیار دشوار می شود و نیازمند دانش و تجربه بالایی می باشد. متاسفانه در صورت سایز و طول اشتباه لوله مویی شما بعد از مدتی کمپرسور را از دست خواهید داد. در اوریفیس این اتفاق نخواهد افتاد و شما با قرار دادن این قطعه دیگر نیاز به تجربه و دانش خیلی بالا نخواهید بود و به سیستم کولر گازی و در کل به کمپرسور دستگاه شما آسیبی نخواهد رسید.

نحوه استفاده از اوریفیس در سیکل کولر گازی

بارها و بارها گفته شده است که یکی از معایب استفاده از لوله مویی وجود این قطعه در داخل یونیت و سیکل بسته کولر گازی می باشد و در صورت گرفتگی می بایست تمامی گاز موجود در سیکل تخلیه شده و لوله مویی تعویض شده و مجدد شارژ گاز نمایید. حالا می خواهیم شما را به اوریفیس آشنا نماییم که این قطعه می تواند همان کار لوله مویی را برای شما انجام دهد با این تفاوت که در سیکل خارجی کولر گازی شما نصب شده و برای شستشو آن نیاز به تخلیه گاز نمی باشد.

اوریفیس کولر گازی چیست

اوریفیس در کجا نصب می گردد

به طور کلی عمل منبسط کننده می بایست در مسیر فشار بالا و یا همان دیسشارژ نصب گردد به این صورت که بعد از شیر رفت ب روی کندانسور به اندازه ۳۰ سانت از شیر فاصله گرفته و اوریفیس را در این قسمت نصب می نمایید.

سایز اوریفیس یه چه صورت است

سایز اوریفیس برای کولر گازی های مختلف متفاوت است و باید با توجه به جدول مربوطه از آن در سیکل استفاده نمود در جدول زیر انداره ها برای شما مشخص گردیده است.